+90 362 312 1919 - Dekan Sekreteri: 6360 Öğrenci İşleri: 7318 Bölüm Sekreterliği: 6381 / +90 362 457 6020

Sağlığın Geleceğini Yönetmek Paneli Bakan Yardımcısının Katılımıyla Gerçekleşti

Yazar: nurcan.coskun | Tarih: 24 Aralık 2021

T.C. Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci ile Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Sağlık Yönetimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Elif Dikmetaş Yardan’ın konuşmacı olarak yer aldığı “Sağlığın Geleceğini Yönetmek” konulu panel, OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal’ın moderatörlüğünde gerçekleşti.

Sağlık Yöneticileri Günü sebebiyle Atatürk Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen panele; Samsun milletvekili Orhan Kırcalı, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Cengiz Batuk ile Prof. Dr. Fehmi Yazıcı, OMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Fatih Özkan, fakülte dekanları, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

“Geleceği ile ilgili bir plan oluşturulamadan sağlığı yönetmek mümkün değil” Selamlama konuşmalarıyla başlayan etkinlikte söz alan Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal, geleceği ile ilgili bir plan ve öngörü oluşturulamadığı takdirde sağlığı yönetmenin mümkün olmadığına işaret ederek “Doğru alınmış bir kararın işe yaraması için doğru zamanda yapılması gerekiyor. Aksi takdirde doğruluktan doğacak katma değer kaybedilir. Bu nedenle bu etkinliğin, sağlığın geleceğine felsefi açıdan bakma fırsatı sunduğu için son derece önemli olduğunu düşünüyorum.” dedi.

Öğrencileri kırmayarak etkinliğe katılan Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci’ye teşekkür eden Rektör Ünal konuşmasına şöyle devam etti “OMÜ; akademik kadrosuyla, konumuyla, imkânlarıyla, öğrenci potansiyeliyle Türkiye’nin saygın üniversitelerinden biri. Tüm yoğunluğuna rağmen etkinliğimize katılan Sayın Bakan Yardımcımız Dr. Şuayip Birinci de Üniversitemizin Tıp Fakültesi mezunu ve OMÜ ailesinin bir mensubu. Bakan Yardımcımızın, ailenin yeni yetişen diğer fertlerine kendi tecrübelerini anlatması, gelecekle ilgili ümitleri, fırsatları işaret etmesi son derece önemli. Gelecekle alakalı çözüm önerilerinin geldiği bir konumda olması da bize ve sağlık sektöründe çalışacak arkadaşlarımıza aktaracağı tecrübeleri daha da önemli kılıyor.”

“Girişimci üniversiteler sıralamasına girmek araştırma üniversitesi olma yolunda bizi ümitlendiren bir gelişme” OMÜ’nün de gelecek hedefini, araştırma üniversitesi olma yolunda çizdiğine dikkat çeken Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal “Bu yolda ilk aşama olarak, OMÜ’nün son 7 yıldır giremediği TUBİTAK’ın girişimci üniversiteler sıralamasına girmesi, bizim için onur verici ve gelecek açısından ümitlendiren bir gelişme. Doğru yolda olduğumuzu görerek bu tempoyla hedeflediğimiz stratejik hedefe ulaşacağımızı düşünüyoruz. OMÜ, Türkiye sıralamasında ilk 10’u hak eden bir üniversitedir. Arkamızdaki talebe ve iradeye baktığımızda da bunu gerçekleştirme yükümlülüğündeyiz. Bunun yanında kalite sürecini de kurumsallaştırarak yaşam kültürüne dönüştürmemiz sonucunda YÖKAK tarafından akredite olan 5 üniversiten biri olduk. Temelde yaptığımız ve sonuçta görmek istediğimiz, tüm birimlerde eğitimin gözden geçirilmesi. İstihdam alanının tüm beklentilerini karşılayan mezun yeterliliği hedefliyoruz. Öğrencilerimizin de geleceğin ihtiyaçlarını karşılayacak yeterliliğe sahip olmak için, kendilerini geliştirmek için daha talep kâr olmaları gerekiyor. Çünkü değişen dünyayla gelecek daha acımasız olacak.” ifadelerini kullandı.

“Dünyada aşı üreten 9 ülkeden biri olmak onur ve gurur verici” Samsun milletvekili Orhan Kırcalı da üniversitelerin gelişimi ve sosyal imkânlarının geliştirilmesi için Üniversite yönetimi ve akademisyenlerle istişare içinde olduklarını kaydederek “Gençlik bizim için en değerli unsurlardan bir tanesi ve değerlerimize sahip çıkmak için çalışıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında özellikle sağlık sistemindeki alt yapının sağlam temellere dayandırılmasının bir sonucu olarak da dünya devletleri içerisinde pandemiyi en rahat atlatan ülkelerden biriyiz. Cumhurbaşkanımızın ve Sağlık Bakanlığının bu konuda yoğun çalışmaları var.” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanlığı ve Sağlık Bakanlığının çalışmaları sonucunda, Türkiye’nin geliştirdiği COVİD-19 aşısı Türkovac’ın seri üretime başladığını müjdeleyen Orhan Kırcalı sözlerine şöyle devam etti “Dünyada aşı üreten 9 ülkeden biri olmak onur ve gurur verici. Savunma sanayide de yerli ve milli İHA ve SİHA’ları yaptık ve bu konunun aktörü olduğumuzu tüm dünya devletlerine gösterdik. Artık bu teknolojiyi talep eden değil, Avrupa semalarında uçuran bir ülke konumuna geldik. Türkiye Cumhuriyeti güçlü, bölgesinin lideri, dünyada söz sahibi bir ülkedir. Birilerinin dikte edebileceği değil, birlik ve beraberlik içinde 2023, 2071 hedeflerini belirlemiş ve o hedefleri yakalayabilmek için gençlerle gayret eden bir ülkedir. Bu salonda ve tüm ülkede gösterdiğimiz beraberlikle Allah’ın izniyle tüm güçlükleri aşacağız.”

Selamlama konuşmalarının ardından Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci ile OMÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Sağlık Yönetimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Elif Dikmetaş, Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal’ın moderatörlüğünde sağlık yönetimi hususunda bilgi ve görüş ve önerilerini paylaşarak katılımcılardan gelen soruları yanıtladı.

“Hastanelerimiz dijitalleşme anlamında dünyada ikinci sırada” Konuşmasında Sağlık Yönetimi Bölümünün kuruluş süreci, imkânları ve akademik alt yapısı hakkında bilgi veren sonunda Sağlık Yönetimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Elif Dikmetaş, “Sağlıkla ilgili ortaya koyulan hedeflere ulaşmak, sağlık hizmetlerinin maksimum seviyede sunulması ve sağlık kurumlarındaki verimliliğin artması için tüm sağlık kurumlarında, sağlık yöneticiliği bölümü olması için çabaladık. Genel anlamda amacımız bunu sağlamak.” dedi.

Sağlık yönetiminde; hasta ve sağlık çalışanının güvenliği, hakkaniyet gibi kaliteyi arttıran konuların çok önemli olduğunu ifade eden Prof. Dr. Dikmetaş “Pandemi döneminde ise dijital anlamda bilgi ve iletişim teknolojisiyle tıbbın birleştirilmesinin gerekliliği görüldü. Ülkemiz bu konuda iyi durumda. Hastanelerimiz dijitalleşme anlamında dünyada ikinci sırada. E nabız, HES kodu gibi uygulamalar da normal vatandaşın sağlık sistemine katılımını ve ulaşımını kolaylaştırdı. Bu önemli bir gelişme.” diye konuştu.

Sağlık Yönetimi Bölümü mezunlarından; pandemi gibi dönemlerde stratejik ve etkin kriz yönetimine sahip olmaları, veri girişi ve istatistikte yetkin olmaları, sadece finansal çıktılara değil toplumsal çıktılara dayalı bakış açısına sahip olmalarını beklediklerini söyleyen Dikmetaş, Sağlık Bakanlığının da bu konuda ulusal ve uluslararası standartları olduğunu belirtti.

“Türkiye sağlıkta çok ciddi mesafeler kat etti” Sağlığın geçmişten günümüze kadarki süreci ve bu konuda gelecekte bizi neler beklediği hususunda bilgi, tecrübe ve öngörülerini paylaşan bir sunum yapan T.C. Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci de “Türkiye sağlıkta çok ciddi mesafeler kat etti. Öncelikle sağlık altyapısında ciddi bir değişim yaşandı. Geçmişte olmayan hizmet kalemleri bugün var. Hastanelerin yatak sayısı, yoğun bakım ünitesi sayısının artışının yanında ciddi bir insan kaynağı da yetişti. Pandemi sürecinde ise 100 yılda yapılan toplam yoğun bakım yatak sayısının 5 katı kadar yatak yapıldı. Bu durum Türkiye’nin zor dönemlerde ne kadar dinamik davrandığını, olağanüstü bir sağlık hizmeti kapasitesine sahip olduğunu gösteriyor.” dedi.

“Pandemide sağlık çalışanlarımız ve sağlık sistemimiz müthiş bir vizyonla davrandı”

Doktor ve hemşire sayısındaki artışa da değinen Bakan Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci “Pandemi döneminde, sağlık çalışanlarımız ve sağlık sistemimiz sanki yıllardır böyle bir döneme hazırlıklıymışız gibi müthiş bir vizyonla davrandı. Bunun yanında insanlarımızın yaşam sürelerinin de uzadığını görüyoruz. Özellikle diğer ülkelere kıyasla göre bebek ölümleri hızla azalıyor.” şeklinde konuştu.

“Gelecekte hekim ihtiyacı olacağı açık” Sağlık sisteminin ve sağlık çalışanlarının sorunlarına değinerek sağlığın geleceğini değerlendiren Bakan Yardımcısı Dr. Birinci “Sağlık sistemimizdeki hekim ve hemşire sayısındaki büyük artışa rağmen hala ihtiyaç olduğu hepimizin ortak kanaati. Gelecekte de hekim ihtiyacı olacağı açık. Hekimlik çok saygın bir meslek olsa da salgın dönemlerinde daha çok fark edildiği üzere, ağır çalışma koşulları olması, tüm dünyada mesleğin gençler tarafından tercih edilebilirliğini azalttı. Gençlerim sorumluluk almayı özgürlük kısıtlayıcı bir aşama olarak değerlendirmesi, daha çok yaşam konforu kültürüne sahip olması hekimlik gibi fedakârlık isteyen bir mesleğin tercihini azaltıyor. Önümüzdeki risklerden biri de bu.” ifadelerini kullandı.

“Doğrularla uygunları yan yana getiren ülkeler başarıya ulaşıyor” “Neyim var” uygulaması gibi hastayı doğru polikliniğe yönlendiren Sağlık Bakanlığının çözüm odaklı uygulamaları hakkında da bilgi veren Birinci konuşmasının sonunda öğrencilere hitap ederek “Her doğru her yerde uygun olmayabiliyor. Bir durumda sizin doğrunuz seçilmediğinde bunu yanlış bir karar olarak değerlendirmeyin. Çünkü kurumsal doğrularla uygunluklar arasında fark var. Doğrularla uygunları yan yana getiren ülkeler başarıya ulaşıyor. Son yıllarda Bakanlık olarak bunu yaptığımızı söyleyebilirim.” sözlerine yer verdi.

Katılımcılardan gelen soruların cevaplanmasıyla devam eden panelin sonunda Sağlık Yönetimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Elif Dikmetaş; Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci ve Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal’a hediye takdim etti. Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal da Bakan Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci ve Bölüm Başkanı Prof. Dr. Elif Dikmetaş’a OMÜ’yü temsilen hediye takdim ederken Bakan Yardımcısı Birinci’ye İstiklal şairimiz Mehmet Âkif Ersoy’u anlatan kitap seti armağan etti.

Paneli Ondokuz Mayıs Üniversitesinin Youtube kanalından izleyebilirsiniz:

https://www.youtube.com/watch?v=bLa4SibWDuw&ab_channel=omurektorluk